Proč jsme 28.10. doma?

Autor: Kadlec | Zveřejněno: 29. října 2019 | 65x

Proč jsme 28.10. doma?

Víte proč býváme 28.10. doma? Asi jak všichni víte, máme státní svátek a to konkrétně Den vzniku samostatného československého státu. Tato událost se stala přesně 28.10. 1918, kdy vznikla tzv. První republika. Ale ne jako první na světě, republiky vznikaly už před Kristem v antickém Řecku. První u nás, na území, ve kterém žijeme.

Pojďme se s tímto dnem seznámit trošku blíž.

Všechno to začalo už v roce 1914, kdy vypukla 1. světová válka, kde bojovalo Rakousko-Uhersko a Němeco proti Velké Británii, Francii a USA. Tomáši Garrigue Masarykovi se tahle doba zdála jako vhodná pro osamostnanění českých zemí. Odjel tedy do exilu (do zahraničí) společně se svými přáteli, Aloisem Rašínem, Karlem Kramářem a Edvardem Benešem a ve Francii se k nim přidal i Milan Rastislav Štefánik. Začali společně "konstruovat" novou republiku a to Československou. Když se to lidé v Čechách a na frontách dozvěděli, začali tvořit tzv. Legie= zahraniční odboj proti Rakousku-Uhesku. Tomáš Garrigue Masaryk společně se svými přáteli vyřizuje vše potřebné pro vytvoření nové republiky. A začátkem října dostali povolení od prezidenta USA Woodrowa Wilsona.

Ráno v Ženevě 28.10. 1918 se začínají domlouvat na skutečné podobě státu. Rusofil Kramář chtěl původně monarchii v čele s ruským carem, ale nakonec Beneš rozhoduje o republice. Krátce potom, se do českých zemí dostal dopis o tom, že Rakousko-Uhersko dovolilo vzniku nových států. Jenže obyvatelé si to vyložili tak, že válka končí a jsou svobodní, a proto začali ničit vše, co bylo spojeno s monarchií. Za pár dní přijíždějí Alois Rašín, Karel Kramář, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik do nově vznikající republiky a společně ještě s několika dalšími politiky se ujímají vedení nového státu. Později zvolili Tomáše Garrigua Masaryka prezidentem. Ten se vrátil, ale až 21.12. 1918, za doprovodu své dcery Olgy a na uvítanou mu zpívali jeho oblíbenou písničku Ach synku, synku...

A tak vznikla nová, Československá republika, letos jsme oslavili 101 let od jejího vzniku.